Založ si blog

Slovensko miluje konšpiračné teórie

Analytici veľmi známej, medzinárodne uznávanej a vládou štedro podporovanej nevládnej organizácie zistili, že sme národom obľubujúcim konšpiračné teórie. Ich zistenia si môžete prečítať v zahraničných médiách (napr. Disinformation nation. The Slovaks fighting in defence of facts, alebo Which Slovaks believe in conspiracy theories).

Viac ako polovica nášho národa neverí oficiálnym stanoviskám, ale uprednostňuje neodborné vysvetlenia. Medzi obľúbené konšpiračné teórie patrí ovládanie našej krajiny a celého sveta finančnými skupinami a tajnými spoločnosťami, spochybňovanie útokov na Svetové obchodné centrum (9/11), protivládne protesty organizujú mimovládne organizácie financované zo zahraničia, niektorí naši novinári a najvyšší predstavitelia sú zahraniční agenti, elektronické preukazy budú slúžiť na sledovanie obyvateľov, vakcíny môžu poškodiť zdravie detí. A treba dodať, že stále je medzi nami veľa spiatočníkov. Títo spiatočníci tvrdohlavo veria že Červená armáda nás prišla oslobodiť, ruský plyn je výhodnejší ako americký, Rusko je našim partnerom a nie najhorším agresorom, ktorý sa rozťahuje po celom svete, neustále spochybňujú Európsku úniu, NATO, Marakéšsku deklaráciu o migrácií a Istanbulský dohovor.

Nebudete veriť, no najhoršia situácia je v Bratislave, Banskej Bystrici a Prešove. Analytikov nemilo prekvapilo, že konšpiračné teórie vážne ohrozujú aj náš najbohatší a najprogresívnejší bratislavský región. Tak akosi pozabudli, že veľká časť obyvateľov Bratislavy prišla z východu Slovenska aj so svojimi názormi. Bude potrebné vymyslieť efektívny spôsob ako prinútiť ľudí aby svoj zastaralý názor zanechali na hraniciach hlavného mesta. Do hlavného mesta budú vstupovať len mladí a progresívni ľudia s preverenými názormi. My ostatní sa musíme ísť hanbiť niekde do najtemnejšieho kúta.

Nezúfajme nad konšpiratívnym Slovenskom. Existuje cesta k náprave. Analytici z mimovládok za peniaze od vlády pripravili komplexný program boja proti dezinformáciám. Program zahŕňa zosmiešňovanie konšpiračných teórií, podporu ideologicky správnych komediálnych vystúpení, „satirických“ webových stránok, nepretržitý monitoring webov šíriacich konšpiračné teórie, podávanie oznámení na autorov nevhodných príspevkov a využitie ďalších právnych krokov. Neúnavne a nekompromisne, až do odstránenia aj tej najmenšej konšpiratívnej myšlienočky. Nepochybne je len ďalšou konšpiračnou teóriou, že sa to už deje s podporou určitej časti vládnej garnitúry. A nakoniec sa možno stretneme v prevýchovnom tábore pre najťažších konšpiračných teoretikov.

Na prvý pohľad príspevky seriózne rozoberajú situáciu na Slovensku. Keď sa pozriete na citované zdroje a fakty uvidíte, že autori vlastne odkazujú len na názory svojich kolegov a kamarátov. Mirka cituje Daňa, Daňo odkazuje na Katku, Katka pochváli Mirku a tak pekne dookola. Médiá hlavného prúdu tým získavajú nekonečný zdroj vierohodných faktov, ktoré rýchlo a presvedčivo servírujú svojim anti-konšpiratívnym čitateľom.

Mimochodom, nejde o konflikt záujmov keď minister zahraničných vecí je v medzinárodnom poradnom výbore nevládnej organizácie (International Advisory Board), ktorej jeho ministerstvo posiela státisíce eúr (tu a tu)?

Rozprávka o troch premiéroch

05.11.2019

Kde bolo tam bolo, bola raz jedna malá krajina. Mala krásne lesy, úrodnú pôdu, rieky a jazerá plné čistej vody. Ľudia boli milí, pracovití a pohostinní. Za prvého premiéra si vybrali skúseného viac »

Jednoznačný víťaz volieb

24.06.2019

Dnes je všetkým zrejmé, že jednoznačným víťazom tohoročných volieb bol kvalitný politický marketing. Prostredníctvom médií účinne ovplyvnil a zmobilizoval veľkú časť voličov. Malé viac »

Brány totality otvorené

02.06.2019

Poslanci nášho parlamentu v tichosti schválili novelu vysokoškolského zákona, ktorá zrušila obmedzenie vykonávať funkciu rektora, prorektora, dekana a prodekana najviac dve za sebou nasledujúce viac »

Bangladéš vlaky zrážka

Pri čelnej zrážke vlakov v Bangladéši prišlo o život najmenej 15 ľudí

12.11.2019 07:47

K zrážke došlo v okrese Brahmánbaríja, približne 80 kilometrov od metropoly Dháka.

Jimmy Carter

Exprezidenta Cartera hospitalizovali, aby mu zmiernili tlak na mozog

12.11.2019 06:35

Carter utrpel 21. októbra pri páde zlomeninu panvovej kosti, v dôsledku ktorej ho aj krátko hospitalizovali a neskôr prepustili do domáceho ošetrenia.

Donald Trump / USA

Politico: Trump znovu odloží rozhodnutie o clách na autá z EÚ

12.11.2019 06:16

Americký prezident Donald Trump tento týždeň oznámi, že o ďalší polrok odkladá rozhodnutie o zavedení dovozných ciel na automobily vyrobené v EÚ.

Plyn

Ukrajina zaťahuje Slovensko do blamáže s plynom

12.11.2019 06:00

Ukrajina sa snaží Slovensko vtiahnuť do jej existenčných problémov s dodávkami energií. Vyhráža sa, že nebude brať plyn zo Slovenska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 15328x
Priemerná čítanosť článkov: 1703x

Autor blogu

Kategórie