Založ si blog

Brány totality otvorené

Poslanci nášho parlamentu v tichosti schválili novelu vysokoškolského zákona, ktorá zrušila obmedzenie vykonávať funkciu rektora, prorektora, dekana a prodekana najviac dve za sebou nasledujúce obdobia. Teraz môžu ctení akademici zastávať tieto funkcie doživotne.

Nenápadnú vetu vložili do novely o konzorciách vysokých škôl, proti ktorej nemôže nik namietať. Pozmeňujúci návrh odporučil Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Zrejme sa už nedozvieme kto dal podnet. Návrh prešiel rýchlo bez diskusie a pripomienok. Názor akademickej obce nikoho nezaujímal. Poslanci vládnej koalície novelu zákona poslušne odhlasovali.

Obmedzenie vykonávať najvyššie funkcie najviac dve obdobia za sebou bolo zavedené po roku 1989. Týka sa nielen vysokých škol, ale najmä mnohých dôležitých úradov. Jeho úlohou bolo zabrániť straníkom natrvalo obsadzovať významné funkcie. Rovnaké pravidlo nájdeme aj inde vo svete. Neobmedzené zotrvanie vo funkcii je vo väčšine krajín vnímané ako smerovanie k totalite. Nie je v súlade s princípmi demokratického štátu.

Prečo má niekto záujem natrvalo obsadiť najvyššie akademické funkcie? Akademická funkcia je pre mnohých vstupom do sveta veľkej politiky a peňazí. Vysoké školy disponujú pomerne veľkým majetkom a pozemkami. Dostávajú dotácie, granty, eurofondy. Niekto testuje, ako bude verejnosť reagovať a ako ďaleko môže zájsť? Čo bude nasledovať? Zruší parlament obmedzenie na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia aj riaditeľom ústavov SAV, generálnemu riaditeľovi RTVS, predsedovi NKÚ, prezidentovi? Dobré dôvody sa určite nájdu.

Vláda dokázala nemožné

18.11.2020

Súčasná vládna koalícia dokázala to, čo sa podarilo len veľmi málo panovníkom v minulosti aj súčasnosti. Podarilo sa jej zjednotiť národ. Nie proti nepriateľovi či prírodnej katastrofe, ale proti samej sebe. V priebehu posledných pár týždňov si dokázala znepriateliť malých a stredných podnikateľov, lekárov, vedcov, právnikov, starostov, študentov i dôchodcov. Ľudia [...]

Ako sa stať aristokratom

12.04.2020

Aj Vás trápi problém ako preniknúť do lepšej spoločnosti? Chcete sa stať skutočným aristokratom a neviete ako na to? Dôverujte našej spoločnosti, ktorá pre Vás pripravila jedinečnú ponuku školení a kurzov. Sme najväčšia a najúspešnejšia firma pôsobiaca na našom trhu. Už tretie desaťročie dodávame úspešných aristokratov do súkromného i štátneho sektora. Medzi [...]

Vyhnať všetkých straníkov

12.11.2019

V týchto dňoch sa všetky média predbiehajú, aby nám jednoznačne povedali čo si máme o udalostiach v novembri 1989 myslieť. Starostlivo vybratí diskutéri a mladí aktivisti nám trpezlivo vysvetľujú aký bol socializmus zlý a nespravodlivý. Ak by mali pravdu, ľudia na demonštráciách by museli držať transparenty „Viac banánov v obchodoch,“ „Chceme cestovať ,“ [...]

NIgéria

Džihádisti útočili v Nigérii: hlásia vyše sto obetí

29.11.2020 21:32

K brutálnemu útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, pravdepodobne ho však spáchali miestni džihádisti zo skupiny Boko Haram, alebo zo súperiacej odštiepeckej frakcie ISWAP.

bielorusko

Na protestoch v Bielorusku zadržali vyše 320 ľudí, len v Minsku 250

29.11.2020 20:25

Protesty proti Lukašenkovmu spornému znovuzvoleniu trvajú už viac ako tri mesiace.

Lukáš Kyselica

Kyselica: Mestské a obecné polície by mohli využívať objektívnu zodpovednosť

29.11.2020 18:55

Policajti by mohli objektívnu zodpovednosť využívať pri porušeniach ustanovení o zákaze zastavenia a státia.

Francúzsko protesty oheň

Na protestoch proti policajnému násiliu vo Francúzsku zadržali 81 ľudí

29.11.2020 17:26

Zhromaždenia mali prevažne pokojný priebeh, avšak sporadicky ich sprevádzalo aj násilie a výtržnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 25436x
Priemerná čítanosť článkov: 2120x

Autor blogu

Kategórie