Založ si blog

Brány totality otvorené

Poslanci nášho parlamentu v tichosti schválili novelu vysokoškolského zákona, ktorá zrušila obmedzenie vykonávať funkciu rektora, prorektora, dekana a prodekana najviac dve za sebou nasledujúce obdobia. Teraz môžu ctení akademici zastávať tieto funkcie doživotne.

Nenápadnú vetu vložili do novely o konzorciách vysokých škôl, proti ktorej nemôže nik namietať. Pozmeňujúci návrh odporučil Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Zrejme sa už nedozvieme kto dal podnet. Návrh prešiel rýchlo bez diskusie a pripomienok. Názor akademickej obce nikoho nezaujímal. Poslanci vládnej koalície novelu zákona poslušne odhlasovali.

Obmedzenie vykonávať najvyššie funkcie najviac dve obdobia za sebou bolo zavedené po roku 1989. Týka sa nielen vysokých škol, ale najmä mnohých dôležitých úradov. Jeho úlohou bolo zabrániť straníkom natrvalo obsadzovať významné funkcie. Rovnaké pravidlo nájdeme aj inde vo svete. Neobmedzené zotrvanie vo funkcii je vo väčšine krajín vnímané ako smerovanie k totalite. Nie je v súlade s princípmi demokratického štátu.

Prečo má niekto záujem natrvalo obsadiť najvyššie akademické funkcie? Akademická funkcia je pre mnohých vstupom do sveta veľkej politiky a peňazí. Vysoké školy disponujú pomerne veľkým majetkom a pozemkami. Dostávajú dotácie, granty, eurofondy. Niekto testuje, ako bude verejnosť reagovať a ako ďaleko môže zájsť? Čo bude nasledovať? Zruší parlament obmedzenie na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia aj riaditeľom ústavov SAV, generálnemu riaditeľovi RTVS, predsedovi NKÚ, prezidentovi? Dobré dôvody sa určite nájdu.

Rozprávka o troch premiéroch

05.11.2019

Kde bolo tam bolo, bola raz jedna malá krajina. Mala krásne lesy, úrodnú pôdu, rieky a jazerá plné čistej vody. Ľudia boli milí, pracovití a pohostinní. Za prvého premiéra si vybrali skúseného viac »

Jednoznačný víťaz volieb

24.06.2019

Dnes je všetkým zrejmé, že jednoznačným víťazom tohoročných volieb bol kvalitný politický marketing. Prostredníctvom médií účinne ovplyvnil a zmobilizoval veľkú časť voličov. Malé viac »

Slovensko miluje konšpiračné teórie

17.06.2019

Analytici veľmi známej, medzinárodne uznávanej a vládou štedro podporovanej nevládnej organizácie zistili, že sme národom obľubujúcim konšpiračné teórie. Ich zistenia si môžete prečítať viac »

Bangladéš vlaky zrážka

Pri čelnej zrážke vlakov v Bangladéši prišlo o život najmenej 15 ľudí

12.11.2019 07:47

K zrážke došlo v okrese Brahmánbaríja, približne 80 kilometrov od metropoly Dháka.

Jimmy Carter

Exprezidenta Cartera hospitalizovali, aby mu zmiernili tlak na mozog

12.11.2019 06:35

Carter utrpel 21. októbra pri páde zlomeninu panvovej kosti, v dôsledku ktorej ho aj krátko hospitalizovali a neskôr prepustili do domáceho ošetrenia.

Donald Trump / USA

Politico: Trump znovu odloží rozhodnutie o clách na autá z EÚ

12.11.2019 06:16

Americký prezident Donald Trump tento týždeň oznámi, že o ďalší polrok odkladá rozhodnutie o zavedení dovozných ciel na automobily vyrobené v EÚ.

Plyn

Ukrajina zaťahuje Slovensko do blamáže s plynom

12.11.2019 06:00

Ukrajina sa snaží Slovensko vtiahnuť do jej existenčných problémov s dodávkami energií. Vyhráža sa, že nebude brať plyn zo Slovenska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 15326x
Priemerná čítanosť článkov: 1703x

Autor blogu

Kategórie